Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2019-12-02 09:39:38
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie promocyjne -materiał Partnera
Jeśli są wśród nich dzieci, czeka nas wyzwanie – jak wśród tak wielu artykułów dla najmłodszych wybrać coś, co nie tylko będzie atrakcyjne, ale również przyniesie maluchowi wymierne korzyści?
Nieprzypadkowo od kilku lat obserwujemy renesans gier planszowych. Ta forma spędzania czasu to nie tylko doskonała rozrywka, która pomoże rozładować napięcie i pogłębić relację z najbliższymi, ale też doskonałe narzędzie do ćwiczenia kluczowych kompetencji dziecka. A to wszystko w luźnej atmosferze podsycanej rywalizacją zabawy!
Jedną z najważniejszych kompetencji, jakie możemy rozwijać u dziecka z pomocą gier planszowych, jest zapamiętywanie. To umiejętność kluczowa zwłaszcza dla procesu edukacji, ale zaprocentuje ona również w późniejszym, dorosłym życiu. Niestety gry pamięciowe często opierają się na dość prostych schematach, które dość szybko potrafią się znudzić, zwłaszcza starszym dzieciom. Co zatem robić? Wystarczy sięgnąć po nieco bardziej niebanalne tytuły o angażującym sposobie rozgrywki!
Świetnym przykładem gry, która jest dynamiczna i ciekawa, a jednocześnie angażuje procesy pamięciowe, jest Cortex. To karcianka, w której będziemy rozwiązywali rozmaite zadania: labirynty, puzzle, zapamiętywanki. Osoba, która jako pierwsza będzie znała odpowiedź, na zagadkę znajdującą się na karcie, musi przykryć ją dłonią i – z pamięci – podać prawidłowe rozwiązanie. To świetny sposób na zabawę w większym gronie; nam, dorosłym, też przyda się rozruszanie komórek mózgowych!
Kolejną umiejętnością, jakiej można się nauczyć przez zabawę, jest planowanie – zdolność przewidywania skutków działań swoich i innych oraz tworzenie prostych strategii przyda się każdemu w życiu codziennym. Dzięki temu nasze dzieci będą skuteczniejsze w rozwiązywaniu problemów, a później, jako pracownicy, lepiej dostosują się do zmiennych sytuacji.
Choć elementy planowania pojawiają się praktycznie w każdej grze planszowej, warto zwrócić szczególną uwagę na te, które określane są jako logiczne i opierają się na łączeniu ze sobą różnorodnych elementów lub tworzeniu prostych strategii na kilka posunięć do przodu. Obok klasycznych szachów czy warcabów, do ćwiczenia logicznego myślenia świetnie sprawdzi się na przykład Kotobirynt. W tej uroczej łamigłówce zadaniem graczy jest poprzestawianie sieci kanałów w taki sposób, aby stworzyć nieprzerwane ścieżki, dzięki którym bezdomne koty trafią do właścicieli. Temat z pewnością pochłonie dzieci, które z radością będą głowiły się nad rozwiązaniem zagadki.
W tym przypadku sprawa jest dość prosta, nie ma bowiem lepszego sposobu na poszerzanie zasobu słownictwa, niż bezpośrednie posługiwanie się językiem. Niezależnie czy mówimy o pierwszych szlifach polonistycznych umiejętności, czy o nauce języka obcego; nieważne, czy chodzi nam o mowę, czy też pismo – warto jest znaleźć taką metodę, która zaangażuje nasze dziecko i będzie dla niego atrakcyjna.
Zdecydowanie najpopularniejszą, a jednocześnie najbardziej uniwersalną grą, która zachęca nas do poszerzania słownictwa jest są Story Cubes – kości opowieści. W podstawowym wariancie gry rzucamy 9 sześciościennymi kostkami, a następnie opowiadamy historyjkę na podstawie obrazków, które wskazują. Dziecko uczy się nowych słów i ćwiczy budowanie zdań, a rodzic ma możliwość szybkiego reagowania na ewentualne błędy. W dodatku Story Cubes rosną razem z dzieckiem i jego potrzebami – z czasem mogą posłużyć jako zastrzyk weny przy pisaniu wypracowań, narzędzie do nauki języka obcego czy po prostu gra imprezowa.
A co, jeśli nasze dziecko ma problem ze skupieniem się na zadaniu, więc wszystkie dłuższe, bardziej rozbudowane gry odpadają do czasu, aż nie nauczymy się sobie z tym radzić? Na to również znajdzie się sposób, nie mniej przyjemny, niż w przypadku pozostałych propozycji!
Na rynku znajdziemy wiele tytułów, które wykorzystują element spostrzegawczości i szybkości reakcji. Świetnym przykładem jest Jungle Speed – bardzo uniwersalna, dynamiczna gra, w której uczestnicy muszą zwracać uwagę na abstrakcyjne symbole pojawiające się na kartach. Aby wygrać, będziemy musieli zareagować błyskawicznie, ale również w odpowiednim momencie. Tak skonstruowana gra pod pozorem bardzo dynamicznej zabawy przemyca wymóg skupienia i zwracania uwagi na to, co dzieje się przy stole.
Stokrotka 2019.12.05 14:28
I takie powinny być prezenty a nie nowy telefon czy gry komputerowe. Mają bawić i rozwijać. Nauka poprzez zabawę.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.